płukanka

Płukanki również dla dzieci?

Płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluorki, mogą być stosowane przez dzieci, ale pod pewnymi warunkami i zawsze pod nadzorem rodziców, do czasu uzyskania pewności, że nie są połykane.

Badania wykazują, że płukanki z wyższą zawartością fluorków są bardziej efektywne w remineralizacji próchnicy początkowej (plama próchnicowa). Jak je stosować?

Pierwsza zasada mówi, że płukanki rekomendowane są osobom powyżej 6. roku życia z umiarkowanym i wysokim ryzykiem próchnicy. Druga, że zalecane są szczególnie u dzieci użytkujących aparaty ortodontyczne, uzupełnienia protetyczne oraz w przypadku zmniejszonego wydzielania śliny. W kwestii czasu/terminu szczotkowania (po myciu zębów czy przed lub między) nie ma jednolitych zasad.

Naukowcy udowodnili, że płukanka zawierająca co najmniej 100 ppm F za stosowana po szczotkowaniu zębów pozwala na utrzymanie odpowiedniego stężenia jonów fluoru w ślinie i płytce nazębnej zapewnionego przez użycie pasty do zębów z fluorem. Zwiększa także skuteczność oczyszczania powierzchni międzyzębowych. Płukanki zawierające około 225 ppm F stosuje się codziennie, raz dziennie, a około 900 ppm F – raz w tygodniu.