Profilaktyka profesjonalna fluorkowa w gabinecie stomatologicznym
Dzieci z podwyższonym ryzkiem choroby próchnicowej powinny być poddane profesjonalnej profilaktyce fluorkowej w gabinecie stomatologicznym.
„Narzędziami” zabezpieczenia zębów w rękach profesjonalisty są: żele, pianki i lakiery. To one „uzupełniają” najlepszy wymagany poziom stężenia fluorków w szkliwie. Co warto o nich wiedzieć?
- Przy umiarkowanym ryzyku próchnicy żele/pianki lub lakiery powinny być aplikowane 2 razy w roku, przy wysokim ryzyku – 4 razy w roku. Ze względu na ryzyko połknięcia przez dziecko żelu lub pianki mogą być one stosowane dopiero u dzieci powyżej 6. roku życia.
- Żele i pianki podawane są dziecku na łyżce. Podczas procesu, który trwa 4 minuty, powinien być zastosowany ślinociąg. Dziecko wypluwa środek w pozycji z pochyloną głową do przodu wraz ze śliną przez 30 sekund po aplikacji. Po zabiegu wskazana jest półgodzinna wstrzemięźliwość w przyjmowaniu posiłków i napojów.
- Stosowanie lakierów nie wymaga ograniczeń wieku przy przestrzeganiu zalecanych dawek – 0,10 ml dla niemowląt, 0,25 ml dla dzieci powyżej 1 roku życia w okresie uzębienia mlecznego, 0,40 ml w okresie uzębienia mieszanego, 0,50-0,75 ml w okresie uzębienia stałego.
- Lakier fluorkowy jest najbardziej stężonym preparatem fluorkowym stosowanym w Europie, zawiera niemal dwukrotnie tyle fluoru, ile żel APF (12 300 ppm F), jednakże nie powoduje zagrożenia dla zdrowia.
- Lakier fluorkowy stosowany u dzieci poniżej 6 lat 2 do 4 razy w roku w odstępach 3- lub 6-miesięcznych nie uczestniczy w rozwoju fluorozy zębów i nie powoduje także objawów ostrego zatrucia. Ponadto niezamierzone połknięcie lakieru jest nieprawdopodobne w przeciwieństwie do innych preparatów fluorkowych z wysoką koncentracją fluoru (żele, pianki). Zatem stosowanie go jest bezpieczne dla małych dzieci.
- Aplikacja lakieru jest łatwa i bardzo szybka, bez potrzeby odsysania śliny, wystarczy osuszenie zęba kuleczką waty bez konieczności profesjonalnego usuwania płytki. Nie należy po aplikacji płukać jamy ustnej, nie wymaga „suszenia” zęba, gdyż twardnieje w kontakcie ze śliną, pacjent może natychmiast zamknąć jamę ustną i opuścić gabinet. Aplikacja lakieru powoduje utrzymanie wysokiego stężenia fluoru w kontakcie ze szkliwem przez okres od 1 do 7 dni, a zatem znacznie dużej niż po aplikacji żelu lub pianki fluorkowej, tj. przez 10-15 minut. Zaleca się, aby przez 2 godziny po aplikacji pacjent nie jadł twardego pożywienia i nie szczotkował zębów. Natomiast w dniu aplikacji nie powinny być stosowane miejscowo inne preparaty fluorkowe ani przyjmowane tabletki fluorkowe przez 2 następne dni. Po aplikacji lakieru więcej fluoru zatrzymuje się w zdemineralizowanym niż w zdrowym szkliwie.