Gryzienie – czynność, o której trzeba pamiętać

Gryzienie – czynność, o której trzeba pamiętać

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że fakt, co i jak gryziemy, ma bezpośredni wpływ na kondycję naszych zębów.

Odpowiednio wykształcona zdolność odgryzania i żucia pokarmów jest jednym z czynników warunkujących prawidłowy wzrost szczęki i żuchwy. Dlatego też, w ciągu dwóch pierwszych lat życia, wraz z wyrzynaniem się kolejnych zębów mlecznych, dziecko powinno wykształcić umiejętność gryzienia. Stopniowo wyciszeniu ulega natomiast odruch ssania.

Eksperci zalecają, aby po ukończenia 6. miesiąca wprowadzać pokarmy coraz mniej rozdrobnione i nie podawać pokarmów i płynów przez butelkę ze smoczkiem.

Gryzienie twardych, bogatych w błonnik pokarmów sprzyja również wydzielaniu śliny stymulowanej. Funkcja ślinianek zależy także od nawodnienia i stanu odżywienia organizmu. Niedożywieniu białkowo-energetycznemu, niedoborom żelaza, cynku i witaminy A oraz odwodnieniu towarzyszy zmniejszenie wydzielania śliny i zmiana jej składu. U dzieci z niedożywieniem białkowo-energetycznym zmniejsza się stężenie białka całkowitego, α-amylazy, lizozymu i IgA w ślinie.

Co zatem „lubią” gryźć zęby dzieci? Przede wszystkim produkty zawierające błonnik, produkty mleczne, zwłaszcza twarde sery oraz produkty bogate w białko.

CO GRYŹĆ DLACZEGO?
Twarde surowe warzywa oraz owoce Woda zawarta w owocach i warzywach oraz stymulacja wydzielania śliny zmniejsza efekt zawartych w nich cukrów.
Ziarna zbóż i produktów pełnoziarnistych Bogate źródło potasu, magnezu, selenu, cynku, witamin z grupy B (B1, B2, B6, PP, foliany) i witaminy E.
Błonnik zwiększa objętość pokarmu, ułatwia usuwanie resztek pokarmowych i toksyn, spowalnia wchłanianie glukozy, przez co zmniejsza jednorazowy wyrzut glukozy
Twarde sery Zawierają wapń i fosfor niezbędny do remineralizacji, lipidy tworzące na powierzchni zębów powłokę ochronną przed działaniem kwasów oraz stymulują wydzielanie śliny. Spożycie sera powinno kończyć posiłek.

Wykazano szybki wzrost pH śliny po spożyciu czekolady i następnie sera. Efekt ten jest bardziej widoczny po konsumpcji serów twardych. Udowodniono także, że fosfopeptyd kazeiny sera tworzy kompleks zfosforanem wapnia (CPP-CP), podnoszący pH płytki nazębnej i stanowiący rezerwuar jonów do remineralizacji szkliwa.

Mięso, drób, ryby, jaja Są źródłem fosforu
Nasiona słonecznika, dyni, kabaczka, orzechy, kokos, fasola, soja, arbuz i tuńczyk. Posiadają zdolność szybkiego podwyższania pH