Czy fluor „działa” na zęby mleczne?

Wyjaśniamy dlaczego profilaktyka fluorkowa w trakcie wyrzynania się zębów ma sens.

Są co najmniej dwa argumenty przemawiające za tym, że fluorki są istotne również dla wyrzynających się zębów mlecznych. Próchnicowe oddziaływanie fluoru polega na:

  1. Ograniczaniu wpływu bakterii próchnicotwórczych. Fluor zmniejsza produkcję kwasów, zmniejsza odkładanie płytki bakteryjnej na powierzchni zębów, hamuje przemiany metaboliczne węglowodanów w komórce bakteryjnej (m.in. poprzez obniżanie aktywności enolazy i upośledzenie transportu glukozy do wnętrza bakterii).
  2. Hamowaniu demineralizacji i wspomaganiu remineralizacji. Dzieje się tak poprzez stałą obecność niskich stężeń jonów fluorkowych (< 50 ppm) umożliwiającą repozycję związków mineralnych utraconych w czasie powtarzających się ataków kwasów wraz z tworzeniem mniej podatnych kryształów z powłoką fluoroapatytopodobną (tworzenie fluorohydroksyapatytu). Jest tak również za sprawą dostarczania wyższych stężeń jonów fluorkowych (> 100 ppm), które dodatkowo zapewniają tworzenie fluorku wapnia (CaF2 ) stanowiącego rezerwuar jonów fluorkowych uwalnianych podczas ataku kwasów bakteryjnych na szkliwo zęba.